☰ Menu Prawe Menu ☰
Góra Kalwaria
Grafika zawierająca herb Góra Kalwaria

Czwartek 06.05.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Ośrodek Kultury

 

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

ul. por. Jana Białka 9, 05-530 Góra Kalwaria

tel.: 503 928 337

e-mail: biuro@kulturagk.pl

http://www.kulturagk.pl/

 

Dyrektor:  Dariusz Falana

Główny Księgowy - Krystyna Sak

Statut Ośrodka Kultury - plik do pobrania

Regulamin Organizacyjny Ośrodka Kultury - plik do pobrania

Pod Ośrodek Kultury podlegają: Kino “Uciecha”, ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku,  pracownia plastyczna “Communio Graphis” i Ognisko Muzyczne przy ul. Pijarskiej 40, modelarnia lotnicza przy ul. Pijarskiej 1a.

Działalność kulturalno-wychowawcza prowadzona jest przez Ośrodek Kultury także w oparciu o pomieszczenia w szkołach: Nr.2 w Górze Kalwarii, Coniewie, Baniosze, Brześcach oraz w dawnym Klubie Rolnika w Wólce Dworskiej.

Stałe formy działalności to zespoły artystyczne i pracownie, w których uczestniczy ponad 200 osób i są to:

  • zespół ludowy “Wólkowianki” w Wólce Dworskiej
  • zespół chóralny w Coniewie
  • zespół chóralny Vox Symfonia w Baniosze
  • ognisko muzyczne–nauka gry na instrumentach: gitara, keyboard, pianino, akordeon
  • 3 młodzieżowe zespoły wokalno-instrumentalne
  • 3 dziecięce zespoły taneczne “Bartek”
  • 2 dziecięce zespoły teatralne “Tęcza”
  • pracownia modelarni lotniczej
  • grupa plastyczna “Communio Graphis”

Filia “Zamek w Czersku” to przede wszystkim obsługa ruchu turystycznego w formie sprzedaży biletów, folderów, pocztówek i innych wydawnictw oraz organizacji imprez turystyczno-rekreacyjnych i artystycznych.

Ośrodek Kultury współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami kulturalnymi m.in. z Towarzystwem Opieki Nad Zabytkami O/ Czersk co skutkuje współorganizacją imprez : “ Ogrody Królowej Bony ”, “Europejskie Dni Dziedzictwa”.

Inne zadania spełnia Kino “Uciecha”. Na jego bazie w projekcjach filmowych, zajęciach zespołów artystycznych, koncertach i przedstawieniach teatralnych uczestniczy rocznie ok. 5.tys. osób. Sala kinowa przez swoje położenie w centrum miasta udostępniana jest również na wszelkiego rodzaju zebrania, szkolenia, narady, imprezy okolicznościowe.

W kinie odbywają się próby zespołów wokalno-instrumentalnych, dziecięcej grupy teatralnej “Tęcza” oraz nauka gry na gitarze. Organizowane są tu Rejonowe Eliminacje do Konkursu Recytatorskiego “Warszawska Syrenka” , “Przeglądu Małych Form Teatralnych” jak również inne konkursy, przeglądy, prezentacje i wystawy dla dzieci ze szkół naszej gminy. W maju Ośrodek Kultury prezentuje w kinie swój dorobek artystyczny w formie “Koncertu dla Mamy”.

W 2002 roku swoje 15 – lecie obchodził zespół ludowy “Wólkowianki” z Wólki Dworskiej, kultywujący tradycje ludowe.

Zespół “Wólkowianki”, chór “Vox Symfonia” i chór z Coniewa nie tylko uświetniają swoimi występami gminne uroczystości ale także występują poza granicami naszej gminy i kraju. I tak w 2002r. zespoły te wystąpiły z koncertem dla Polonii we Lwowie na Ukrainie. W czerwcu 2003r. będą koncertować w Wilnie dla tamtejszej Polonii.

Znaczącymi osiągnięciami mogą poszczycić się zespoły taneczne “Bartek”. Na przestrzeni lat 1998-2003 zdobyły 8 wyróżnień w różnych przeglądach i festiwalach tanecznych. Są posiadaczami 2 Brązowych Jodeł, 2 Srebrnych Jodeł i 2 Złotych Jodeł z Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W Koninie na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca zdobyły Srebrny Aplauz i 2 Brązowe Aplauzy. Udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca “Weszpremskie zabawy 2002” w Vesprem na Węgrzech również przyniósł nagrodę w postaci II miejsca

Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez Ośrodek Kultury wyjazdy do Teatru Wielkiego, Teatru Muzycznego “Roma”, Sali Kongresowej w Warszawie na koncerty, musicale. spektakle operetkowe i operowe, których np.. w 2002r. zorganizowano 29 dla 2.172 uczestników.

Działalność Ośrodka Kultury finansowana jest z budżetu Gminy Góra Kalwaria.

Ośrodek Kultury

Wytworzył:
Udostępnił:
Anita Sas
(2003-06-25 13:29:12)
Ostatnio zmodyfikował:
Anna Fabisiak
(2015-04-14 10:24:17)
 
 
liczba odwiedzin: 11132877

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X